USA znalazły sposób na dozbrojenie Ukrainy. Umowa jest tajna
Według ustaleń "The Wall Street Journal", Korea Południowa przekazuje setki tysięcy pocisków artyleryjskich przeznaczonych dla Ukrainy na podstawie poufnego porozumienia zawartego ze Stanami Zjednoczonymi.
Korea wysyła amunicję do USA, które następnie organizują jej przerzut na Ukrainę w celu wzmocnienia planowanej od wielu miesięcy kontrofensywy.
Pentagon odmówił podania szczegółów, w jaki sposób pociski są wysyłane, a także kiedy ich transfer ma się zakończyć, ale przyznał, że rozmawiał z Seulem na temat zakupu amunicji.
Waszyngton od 2022 r. prowadził poufne negocjacje z rządem Korei Południowej w sprawie ewentualnych dostaw amunicji dla Ukrainy. Gdy jednak sprawa wyszła na jaw, Seul wycofał się z tych rozmów.
Zmiana stanowiska Korei Południowej nastąpiła po przeprowadzonej pod koniec kwietnia wizycie prezydenta Jun Suk Jeola w Waszyngtonie i rozmowach z przywódcą USA Joe Bidenem. Oba kraje wydały wówczas wspólną deklarację poświęconą bezpieczeństwu i wzmocnieniu współpracy wojskowej, zwłaszcza w obliczu zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej.
Amunicja dla Ukrainy. Korea Południowa pozwala USA odetchnąć
Jak podaje "WSJ", dostawy południowokoreańskiej amunicji na Ukrainę umożliwią rządowi USA odwlec decyzję o przekazaniu Kijowowi amunicji kasetowej. Biały Dom i Departament Stanu sprzeciwiają się temu ze względu na międzynarodowe potępienie, z jakim wiąże się używanie tego typu pocisków.
Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem (celami), uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego. W 2010 r. weszła w życie Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej, którą przyjęło ponad 100 państw świata, ale nie USA, Rosja, Ukraina czy Chiny.
Ustawodawstwo Kongresu zabrania Stanom Zjednoczonym eksportowania amunicji kasetowej, jednak ten przepis mógłby zostać uchylony przez prezydenta – zwraca uwagę amerykański dziennik.
Wcześniej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do sojuszników o pomoc w związku z krytycznym niedoborem pocisków artyleryjskich i związanymi z tym ograniczonymi postępami sił ukraińskich na polu bitwy.
Unia Europejska zobowiązała się do wspólnego dostarczenia Ukrainie amunicji o wartości 2 mld euro.